Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2024

Gösterim: 1629

Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı

Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı, farklı hücre tiplerini mikroskobik olarak görüntülemeye dayanan ve moleküler yapıyla bağlantılı işlevlerini tanımlayan temel bilim alanıdır. İnsan vücudunda gerçekleşen tüm fizyolojik ve histopatolojik olayların hücre ve doku düzeyinde gerçekleşiyor olması, histoloji eğitim ve öğretiminin önemini göstermektedir. Embriyoloji, canlıların prenatal dönemdeki, oluşum ve gelişimini araştıran, inceleyen ve öğreten bir bilim dalıdır. Fertilizasyondan sonra oluşan tek bir hücreden, farklı doku ve organların gelişerek karmaşık çok hücreli bir canlı meydana getirmesini içeren, tüm gelişim olayları embriyolojinin konusu içerisindedir. Bu nedenle histoloji ve embriyoloji biliminden öğrenilen bilgiler, temel tıp bilimlerinin ana unsurunu oluşturur ve birçok ders konusunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.


 Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı olarak misyonumuz, mevcut ve gelişmekte olan teknolojiyi araç edinerek tıbbi histoloji ve embriyoloji disiplinlerinin gereklerine ve etik değerlere sahip, evrensel gelişmeleri göz önünde bulundurarak araştırma yapabilen, üretici, girişimci, multidisipliner çalışma yapabilen, iletişim kabiliyeti yüksek, çözümcü, bireyler yetiştirmek, klinik diyagnoz sürecine ve evrensel bilime katkı sağlamak ve toplumumuzu daha sağlıklı ve zinde tutabilmek adına özellikle geliştirilecek sağlık politikalarında söz sahibi olmaktır.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı 2021 yılında kurulmuş olup, Anabilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Nureddin Cengiz atanmıştır. Anabilim dalımız, mevcut haliyle bir profesör, iki doktor öğretim üyesi ve bir araştırma görevlisi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Histoloji ve Embriyoloji ABD


Fotoğraflar